Zeka Geliştirme Yöntemleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Zeka Geliştirmek;

Zeka doğuştan geldiği kadar sonradan da geliştirilebilen soyut bir kavramdır. Zekayı geliştirdiği düşünülen bazı yöntem ve teknikler vardır.

İnsanlar hayatta zeki olmak isterler zeki olmak bir ayrıcalıktır. Zeki olmak insanlara hayatta birçok avantaj sağlar. Yapılan araştırmalar zeki insanların daha zengin bir hayata sahip olduklarını ortaya koymaktadır.

Bilim adamları zekanın doğuştan mı geldiğini yoksa sonradan mı kazanıldığını uzun zamandır tartışmaktadır. Kalıtımın ve çevre faktörünün etkisi elbette çok büyük. Bu konudaki genel inanış: Kalıtım zekanın alt ve üst sınırlarını belirleyen faktördür. Bu alt ve üst sınır arasında zeka seviyesinin nerede olacağını ise çevre faktörü belirlemektedir.

Çevre faktörleri olarak sıralayabileceğimiz birçok değişken vardır. Bu faktörler hala birçok araştırmanın konusu olmaya devam ediyor.

Zeka Geliştirme Yolları ve Yöntemleri
Tiyatro, televizyon vb. görsel uyarıcılar: Bu tür uyarıcılar beyne giden anlık ileti sayısını arttırdığı için zihinsel faaliyetleri yoğunlaştırdığı düşünülüyor. Burada bahsedilen program ve tiyatro türü daha çok izlerken aynı zamanda düşündüren oyunlar ve programları kapsıyor. Elbette burada bahsedilen gün boyu ya da saatlerce televizyon izlemek değil. Yoksa uzun süre televizyon karşısında durmanın özellikle çocuk gelişimine ciddi zararlar verdiği biliniyor.

İnsanlarla ve çevreyle güçlü bir iletişim bağı kurmak: Bilindiği gibi beyin hücreleri nöron dediğimiz sinir hücrelerinden oluşur. Bu sinir hücreleri snaptik bağlarla birbirlerine bağlıdırlar. Sosyal anlamda güçlü iletişim kuran kişilerin snapsları arasında oluşan elektrokimyasal iletilerin normal insanlara göre daha yoğun olduğu bilimsel olarak ispatlanmış durumda.

Amatör olarak ta olsa bir sporla ilgilenmek: İnsan gelişimi bir bütündür. Zihinsel gelişim sosyal gelişim ve psikomotor gelişim vb gelişim alanları ilk bakışta birbirinden bağımsızmış gibi görünebilirler fakat gelişim bir bütündür..

Örneğin: Psikomotor (kas gelişimini ilgilendiren beceri grubu) gelişim hızlandıkça zihinsel beceriler de de gelişmekte, zeka geliştikçe dil becerisi gelişmektedir. Otizmli çocuklarla çalışırken beden eğitimi faaliyetlerinin önemi de burdan kaynaklanmaktadır. Özellikle top oyunları sürekli takip becerisi gerektirdiğinden dikkati ve algıyı geliştirmektedir.

Yabancı dil öğrenin. Birçok araştırma, yabancı dil öğrenmenin genç yaştakiler için önemine odaklanmış olsa da, herhangi bir yaşta yeni bir dil öğrenmek; beynin yeni nöron bağlantıları kurmasını sağlayarak, beyni daha etkin kullanmaya ve zekanın artmasına yardımcı oluyor.

Su tüketmek: Yeterli miktarda su tüketmek kan dolaşımını hızlandırıyor. Zamanla beyne daha fazla oksijen taşınmasında yeterli sıvı alınmasının büyük önemi var.  Vücudun ihtiyaç duyduğu suyu temin edebilmesi çok önemlidir. Genellikle günde 2 litre su tüketilmesi sağlık açısından ön koşul olarak gösterilir. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar doğrudan su almak kadar içinde bol miktarda sıvı bulunduran yiyeceklerinde suyla aynı etkiyi yaptığını gösteriyor.

Kendi iç dünyanıza yoğunlaşmak: yapılan araştırmalar günün belli saatlerinde kendi dünyasına yoğunlaşaran öğrencilerin performanslarının daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Zihinsel egzersizler yapmak: Hafızanızı zorlayıcı egzersizler (Bulmacalar, satranç gibi) hafızay ve zekayı arttırmaktadır.

Yaşlanmak: Araştırmalar, insan beyninin yaşlanmasıyla, belli süreçlerin zekayı geliştirecek şekilde ilerlediğini ortaya koymuş. Yaşlı beyinler, daha çok şey öğrenip daha karmaşık süreçlerden geçtikleri için; beynin iki lobu, birbiriyle daha etkili şekilde çalışmaya başlıyor. Sonuç, 40’larına gelimiş kişilerin beyinleri en yüksek etkinlikle çalışarak, saha bilge ve zeki olmalarına yardımcı oluyor.

Zeka Geliştiren Yiyecekler ve Doğal Besin Tüketimi:
Yapılan araştırmalar çağımızın problemlerinden birçoğunun yapay beslenmeye dayandığını ortaya koymaktadır. Örneğin otizmin yaygınlaşmasının nedenlerinden biri olarak hormonal gıdaların artışı ve yapay beslenme alışkanlığının yaygınlaşması gösterilmektedir. Beslenme alışkanlığı: Zihinsel aktivitelere faydalı olduğuna inanılan besinler:

Avakado: Beyni güçlendirir. Kan basıncını düzenler. Kan dolaşımını arttırır.

Yeşil çay: odaklanmayı artırır. Zihinsel aktivitelerin yoğunlaşmasına yardımcı olur.
Kırmızı meyve ve enginar: bu besinler bol miktarda antioksidan içerirler. Odaklanma ve problem çözme becerisini geliştirir.

Kreatin içeren gıdalar: özellikle balık ve sütte bol miktarda kreatin bulunmaktadır. Kreatin zekayı hafızayı geliştirmektedir. Kreatinin doğal yollardan alınması tavsiye edilmektedir.

Et ve balık : Et ve balık tüketimi, vücudunuzun ihtiyacı olan kreatini sağlayarak, hafızayı ve zekayı güçlendiriyor. Kreatin alan sporcuların ve öğrencilerin, fiziksel ve zihinsel faaliyetlerde daha etkili oldukları kanıtlanmış olsa da; takviyeler yerine et ve balık tüketerek doğal yollarla almak daha etkili.

Omega 3: Özellikle balık yağı bol miktarda omega 3 içermektedir. Bu besinler içlerinde bulundurdukları yağ asitlerinin zenginliğinden dolayı zihinsel aktiviteleri arttırmaktadır.

Fındık, lifli yeşil bitkiler: Bu besinler E Vitamini bakımından yüksektirler. Antioksidan olma özelliği taşıyan E vitaminin hafızayı güçlendirdiği biliniyor.

Mercimek, fasulye, muz, hindi, balık: Bu besinler bol miktarda B vitamini içerir. B vitamini eksikliği zihinsel aktivitelerde yavaşlamayı tetiklemektedir.

Share.

Comments are closed.