Temel Kabiliyetler Testleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Kabiliyet Testleri;

Kabiliyet Testleri çocukların zihinsel performansını belirlemek amacıyla kullanılan bir testtir. Kendi içinde dört alt testten oluşan bir yetenek testidir. Test sonucunda bireye ait zeka bölümü elde edilir.

Temel Kabiliyetler Testi (5-7)

Bazı alt testlerde süre sınırı vardır. 5 -7 yaş grubuna yönelik uygulanan test Genel yeteneği ölçmek amacıyla kullanılır. Bir oturumda 10 kişiye uygulanabilen bir grup testidir. Bireysel uygulamalarda bir kişiyle grup uygulamalarında ise uygulayıcı ve bir yardımcı uygulayıcı ile uygulanır. Uygulayıcı tarafından her alt testteki sorular yönergeye uygun şekilde gruba yöneltilir ve gruptan bu soruları yanıtlaması istenir.

Temel Kabiliyetler Testi (7-11)
Çocuğun yeteneklerini ölçmek, eğitsel ve mesleki rehberlik yapmak amacıyla uygulanan bir yetenek testidir. Dil, şekil-uzay, akıl yürütme, ayırt etme ve hesap olmak üzere beş özel yetenek ile genel yeteneği ölçen yedi alt testten oluşan bir grup testidir.

Alt testlerin uygulamasına ilişkin süre sınırı vardır. 7-11 yaş grubuna yönelik uygulanan bir yetenek testidir. Bir oturumda 10 kişiye uygulanabilmektedir. Bir uygulayıcı ve bir yardımcı uygulayıcı ile uygulamaktadır. Uygulayıcı tarafından her alt testteki sorular yönergeye uygun şekilde gruba yöneltilir ve gruptan bu soruları yanıtlaması istenir.

Share.

Comments are closed.