Hafıza Geliştirme Teknikleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hafıza doğuştan gelen bir yetenek olmasına rağmen sonradan geliştirilebilir bir özelliğe sahiptir. Teknolojik gelişmeler ve değişim beyin performansı arttırmanın her geçen gün yeni yöntemlerini sunuyor. Güçlü hafızaya sahip insanların yaşamda sahip oldukları birçok avantaj var. Kolay öğrenme çabuk okuma özellikle öğrencilikte daha başarılı bir eğitim fırsatı sağlıyor. Bunun ötesinde güçlü bir hafızaya sahip olmak güçlü bir zihinsel aktiviteyi de beraberinde getirdiğinden güçlü hafızaya sahip olmak her yönden avantaj gibi görünüyor.

Başlıca Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

Neurofeedback Yöntemi : Beyin dalgalarını değiştirip yeniden düzenleme yöntemi olarak bilinmektedir. ABD’de 1970’li yıllardan beri araştırılmaktadır. Üniversiteler, psikiyatri klinikleri, Nasa’daki araştırmalarda kullanılan ilaçsız tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Beyinde ki ve psikolojik problemler beyin dalgalarını düzensizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu yöntem beyin hücreleri arasındaki snaptik bağları güçlendiriyor. Düzenli uygulandığında kan akışını hızlandırıyor. Daha güçlü bir hafızaya sahip olmamızı sağlıyor.

Doğru Beslenmek: Zihinsel aktiviteleri güçlendirip hafızayı güçlendiriyor. Özellikle sabah kahvaltısı, okul ve işte performansı arttırıyor daha güçlü bir hafızaya sahip olmamıza yardımcı oluyor.

Hafif Egzersizler Yapmak: Haftada en az üç gün yarım saat yürüyüş, okuma, konsantrasyon ve özümseme yeteneğini arttırıyor. Haftada 3-4 kez kültür fizik hareketi yapan çocukların sınavlarda daha başarılı oldukları gözlemlenmiştir. Egzersizler kan pompalanmasını hızlandırıyor bu da zihinsel aktiviteleri arttırıyor.

Düzenli Uyku: Beyinin sağlıklı çalışması 20 saat uykusuzluk yasal alkol sınırlarını aşmış kişi gibi oluyor.
Beyin Düzenli Uykudan Nasıl Faydalanır: Uyanıkken beyne yerleştirilen bilgilerin gereksiz olanları beynin uyku sırasında topladığı enerjiyle birlikte siliniyor. Vücut kendini ertesi güne hazırlıyor. Uyku henüz açıklanamayan bir sistem sayesinde piyano çalmak, bisiklete binmek gibi becerilerin gelişmesini sağlıyor.

Çağrışım Yöntemi: Bu teknik hayal gücüyle birlikte kullanılmaktadır. Hafızayı da canlı tutmamıza yardımcı oluyor. Bu yöntemde olabildiğince açık uçlu ve esprili hayaller kurarak, bu hayalleri zihnimizde canlandırmak gerekiyor.

Share.

Comments are closed.