Çocuğuma Hangi Zeka Testini Yaptırmalıyım?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bu sorunun cevabı çocuğunuzun yaşı ile ve testi neden yaptırmak istediğiniz ile yakından ilgilidir.
Çocuğunuzun gelişimini değerlendirmek istiyorsanız 0-6 yaş arası çocuklara uygulanabilen Denver Gelişim Tarama Testini yaptırabilirsiniz. Bu test, çocuğunuzun 4 ana alanda gelişiminin yaşıtlarına oranla ne derece gelişip gelişmediğini görmenize yardımcı olacaktır. Test sonucuna göre çocuğunuzun gelişiminde bir gerilik varsa gerilik alanına göre bir uzmandan yardım almanız ve gelişimin geride kalan kısmını desteklemeniz gerekebilir. Erken tanılama ve erken eğitim için gereken ölçümü yapan Denver Gelişim Tarama Testi’nin 6 ayda bir uygulanması ailelere tavsiye edilir.

Eğer çocuğunuzun genel zeka düzeyini ölçmek istiyorsanız 2 yaş sonrası çocuklara uygulanan zeka testi Stanford Binet Zeka Testidir.  Bu test çocuğun genel anlamda;
-Kelime bilgisi
-El göz koordinasyonu
-Anlama kavrama
-İlişki kurma vb alanlarda bize bilgi verir.
6 yaş sonrası çocuklara uygulanan bir diğer zeka testi wisc-r zeka testidir. Bu test sözel ve performans olmak üzere iki ana alanda çocuğun performansını ölçmede kullanılan geçerli ve güvenilir bir zeka testidir.
Aynı zamanda çocuğunuzun okul olgunluğuna sahip olup olmadığını öğrenmek amacıyla Metropolitan okul olgunluğu testini yaptırabilirsiniz.

Share.

Comments are closed.